Ana Sayfa Hizmetlerimiz Projeler
  Kırklareli – Nesebar Botanik Park Ve Doğa Eğitim Merkezi

 

 

 

 

Kırklareli – Nessebar Botanik Park Ve Doğa Eğitim Merkezi
2007CB16IPO008 – 2013 – 3 - 067
 
Dünya doğal kaynaklarının önemli bir bölümünü bitkiler oluşturmaktadır. Bu kaynakları tespit etmek, değerlendirmek ve zarar görmelerini önlemek için tüm dünyada yapılan çalışmalardan bir kısmı da Eğitim Parkları ve Herberyum Merkezleri kurularak gerçekleştirilmektedir.
 
Dünya’da artan nüfus ile birlikte gelişen ve genişleyen endüstri çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Özellikle küresel ısınmadan kaynaklanan iklim değişimi etkilerinin görülmeye başlandığı son zamanlarda ülkemizde dahil birçok ülke Dünyamızın geleceği için bir şeyler yapma gerektiği paydasında birleşmiş ve çevresel konularla ilgili pek çok uluslararası sözleşmelere (Bern, CITES, Rio sözleşmeleri vb.gibi) imza atarak taraf olmuştur. Bu antlaşmalarda her ülkenin bitkilerini ve hayvanlarını diğer ülke halklarının da görmeye hakkı olduğu ve biyolojik çeşitliliği korumada da ülkeler arası yardımlaşma yapılabileceği öngörülmektedir. Projemizde öngördüğümüz bu yatırımın diğer bir özelliği de nesli tükenmekte olan bitkilerin nesillerinin devamını sağlamaktır.
 
Projemiz, insanlara doğanın güzelliklerini göstererek stresten uzaklaştırma, her yaş ve meslekten bireyleri bitki ve çevre konusunda bilgilendirme, dünyanın her tarafından getirilen bitkilere ilişkin karşılaştırmalı çalışmalar, bitkilerdeki biyolojik ve genetik çeşitlilik araştırılması, nesli tehlikedeki türlerin araştırılması ve korunması, Süs bitkilerinin üretim ve islahı ile ilgili eğitim çalışmaları, yabani bitkilerin adaptasyonu, üniversiteler ile araştırma işbirliği, lisans ve lisans üstü eğitim programları, mesire ve dinlenme yeri olarak kurulmuş bir eğitim parkı olarak tasarlanmıştır.
Projemizde aşağıda belirttiğimiz amaçlara yönelik yapılar olacaktır :
 
Herberyum :  Kurtulmuş Bitki Laboratuvarı (Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın maddi imkanları ile yapılacaktır)
Amacı : Eğitim gören öğrencilerin ve hobi amaçlı bitki üzerine çalışmalar yapan yetişkinlerin kurutulmuş bitki, yaprak, çiçek ve sürgünler üzerine çalışmalar yapabileceği ve eğitimlere katılabileceği bir eğitim merkezi olarak faaliyet verecektir. Ayrıca bu alanda dönemsel olarak sergiler kurulacaktır. (Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın maddi imkanları ile yapılacaktır)
 
Eğitim Amaçlı Cam Sera : Bu alanda, bölgede yetişen ve özellikle de yetişmeyen bitkilerin yetiştiriciliğinin yapılması ve seracılıkla ilgili mesleki eğitimlerin verilmesi amaçlanmaktadır.
(Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın maddi imkanları ile yapılacaktır)
 
Eğitim ve Gözlem Kulesi : Göçmen kuşların takibi, ornito, manzara ve doğa fotoğrafçılığı için imkan sağlayan ve bölgenin bitki örtüsünün kuş bakışı gözlemlenmesini sağlayan atölye çalışmalarına ve eğitim faaliyetlerine uygun bir kule olarak tasarlanmıştır. (Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın maddi imkanları ile yapılacaktır)
Açık Otopark : Granit Küp Taş malzeme kullanılarak 45 araç kapasiteli bir otopark oluşturulacaktır. (IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında sunduğumuz proje bütçesinden yapılacaktır)
Yürüyüş Yolları : Granit Küp Taş (IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında sunduğumuz proje bütçesinden yapılacaktır)
 
Oturma ve Bekleme Alanı : Otoparkın hemen yanında,  andezit kaplama ile yapılmış 10 adet ahşap oturma bankı olan bir sosyal alan olarak tasarlanmıştır. (IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında sunduğumuz proje bütçesinden yapılacaktır)
 
Görüldüğü gibi, projemiz kapsamında yapmayı planladığımız Eğitim ve Doğa Parkı’nın bina ve üst yapı işlerinin yapımını Kırklareli Belediye Başkanlığı üstlenecektir. Projemiz kapsamında talep ettiğimiz “yatırım desteği” yani IPA Desteği projedeki yeşil alanların oluşturulması, otopark yapımı, oturma ve bekleme alanlarının oluşturulması ve çevre düzenlemeleri için kullanılacaktır. Böylece, program öncelikleri ile tamımıyla örtüşen yatırım faaliyetleri gerçekleştirilecek ve proje sonunda Kırklareli Belediye Başkanlığı, IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı ve Nesebar Belediyesi’nin ortak çalışması neticesinde Sınır Ötesi Bölgesi bir Eğitim ve Doğa Parkı kazanacaktır.

 

Kırklareli – Nesebar Botanik Park Ve Doğa Eğitim Merkezi
23.09.2014
Gösterim:8597
Belediyemizin Yeni Logosu Hangisi Olsun

Logo 1
Logo 2

Anket sonuçlarını gör.
26°C
Az Bulutlu


EURO 4,3278 TL
DOLAR 3,6580 TL
IMKB 108434 TL
ALTIN 151,483 TL