EVLİLİK İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER

 

1-     Evlenecek olanların başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

-        17 yaşını dolduranlar Anne ve babasının rızasıyla evlenebilirler. Şahısların anne ve babaları Noterlikte düzenledikleri Muvafakatname ile çocuğuna izin verebildikleri gibi yaşı küçük olanların, anne ve babasının bilgilerinin yazılı olduğu Vukuatlı Nüfus kayıt örneği ile müracaat etmeleri gerekir.

-        16 yaşını dolduranlar yasalarımız gereği anne ve babası yanlarında olmak şartıyla Aile mahkemesine başvurup, mahkeme izin vermesi durumunda alınacak mahkeme kararıyla başvuru yapabilirler. Bu durumda olup işlemlerini çabuklaştırmak ve hızlı bir şekilde evlenmek isteyenler Mahkeme Kararının son bölümünde yer alan  (Temyiz bölümü) için, Temyize gitmek istemedikleri ve mahkeme kararının kesinleşmesi için ilgili mahkemeye dilekçe verirlerse, aynı karar üzerine karar kesinleşme yazısı yazılmaktadır.

2-     Evlenecek olan adaylardan birinin Kırklareli Belediye sınırları içinde ikamet etmesi gerektiği gibi başvurularda evlenecek kadın ve erkeğin bulunması şarttır.

3-     18 yaşını dolduran adaylar için Nüfus Müdürlüğünden Evlenme Ehliyet Belgesi alınacaktır.

4-     Altı adet yeni çekilmiş fotoğraf  (vesikalık)

5-     Evlendirme Şefliğinde yapılacak işlemlerden sonra verilecek Evlenmek işlemlerine mahsus Sağlık Raporu belgesiyle Aile Hekimliğine müracaat şartı getirilmiştir. (Başvuru sahipleri ilimiz sınırları içinde ikamet ediyorlarsa erkeğin Aile Hekimliğine, taraflardan biri ilimiz sınırlarında ikamet ettiği takdirde ilimizde oturanın Aile Hekimliğine başvurusu gerekmek.)

6-     Evlenme beyannamesi Evlendirme Şefliğinde Evlendirme Memuru huzurunda hazırlanıp imzalanmaktadır. Yasa gereği Evlenme beyannamesi yazılı hale getirilmeden ve şahıslar tarafından imzalanmadan diğer işlemlere başlanması mümkün değildir.

7-     Nüfus Cüzdanları kişinin en on halini göstermeli, boşanmışlar yeni nüfus cüzdanlarıyla başvurmalı, 15 yaşını dolduranların nüfus cüzdanların fotoğrafları bulunmalıdır. Yasa gereği Nüfus Cüzdanları 10 yılda bir değişmeleri gerektiğinden, bu duruma dikkat edilmelidir.

8-     Adayların Evlenme dileğini, (isteğini) bizzat yapmaları ön koşuldur. Eğer bizzat gelinemiyorsa, gelemeyen taraf için Noterden Evlenmek üzere başvuranın, vekalet verdiği kişi ve  vekalet veren kiminle evlenecekse o şahsın açık künyesi yazılmak şartıyla Vekaletname hazırlanıp getirmesi şarttır. Dosyasında saklanacaktır.

9-     Yürürlükteki yasalar gereği Boşanmış veya dul kalmış bayanlar, boşanmanın tescil tarihinden geçerli olmak üzere 300 gün geçmediyse, Yetkili mahkeme kararı olmadan evlenememektedirler.

10-  Yabancılar için mensubu olduğu ülkenin makamları tarafından hazırlanmış Evlenme Ehliyet Belgesi.  Sözleşmiş ülkelerden Formul A Çok dilli belge, veya Apostille mühürlü belge, bu belgeler gelemiyorsa o ülkenin Türkiye deki Konsolosluk veya Büyükelçiliklerinden alınacak belge gerekir.Türkiye deki Konsolosluk veya Büyükelçiliklerinden alınacak belge hangi ilden alındıysa o ilin Valiliğince Onaylanması , Ankara’dan alınması halinde Dışişleri Bakanlığı Prensipler daire Başkanlığınca onaylanması gerekmektedir.

 

 

Belediyemizin Yeni Logosu Hangisi Olsun

Logo 1
Logo 2

Anket sonuçlarını gör.
26°C
Az Bulutlu


EURO 4,3278 TL
DOLAR 3,6580 TL
IMKB 108434 TL
ALTIN 151,611 TL