Kırklareli, kurtuluşunun 101. yılını coşkuyla kutladı

14.11.2023

Kırklareli, kurtuluşunun 101. yılını coşkuyla kutladı

Kırklareli Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. Yılı için düzenlediği etkinliklerin ardından, bu defa kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılı dolayısıyla gerçekleştirdiği programlarla, bölgeye damga vurdu. Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli’nin Cumhuriyet’in yıkılmaz kalelerinden birisi olduğunu ifade ederek,  10 Kasım günü, sonsuzluğa uğurlanışının 85. yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü, şükran, minnet ve bağlılıkla andıklarını belirterek; “Atamızın kurduğu Cumhuriyet emin ellerde. Bağımsızlık ve özgürlük, Kırklareli’nin kırmızı çizgisidir. Bize bugünümüzü sağlayan ulu önderimizin ve yol arkdaşlarının yüksek hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşunu ve şehrimizin kurtuluşunu yüzlerce yıl sonra da kutlayacak olanlara selam olsun” dedi. Kurtuluş etkinliklerinin kapanış konserinde, binlerce Kırklarelili, Manuş Baba konseri için Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nı doldurdu.

11 Kasım günü resmi törenler, saat 12:30’da şehitliğe çelenk konulması ile başladı. Burada şehitlik anıtına, Başkan Kesimoğlu tarafından çelenk sunumu yapıldı. Ardından şehit mezarları ziyaret edildi. Daha sonra ise Kırkşehitler Anıtı’na bir ziyaret gerçekleştirildi. Bayram törenleri, hava muhalefeti sebebiyle Kapalı Spor Salonu’na alındı. Burada günün anlamına yönelik bir konuşma gerçekleştirilen Kesimoğlu, şunları söyledi:

“Kimi şehirler vardır. Yalnızca yaşanılır. Kimi şehirler vardır kahramanlıklarıyla, yiğitlikleriyle, Cumhuriyet sevdasıyla, demokrasiye olan bağlılıklarıyla anılırlar. O kentlerin başında Kırklareli gelir. Dün Atamızı sonsuzluğa uğurlamanın 85. Yılında, onu şükran ve minnet ile andık. Bugün de herşeye rağmen Kırklareli duruşunu sergiliyoruz. Doğum günün kutlu olsun güzel Kırklarelim. 101 yol önce Mustafa Kemal’in öncülüğünde kazanılan zafer sayesinde bu güzel vatanda, yan yana, barış içinde yaşamanın ayrıcalığını yaşıyoruz. 2 hafta önce Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılını kutladık. Türkiye Cumhuriyeti ebed müddet yaşayacak. 100 yıl sonra da, bin yıl sonra da Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacak olanlara selam olsun. Yattığın yerde rahat uyu Atam. Kurduğun Cumhuriyet emin ellerde. Bedeli ne olursa olsun Cumhuriyeti korumaya ve geleceğe taşımaya and içtik. Kırklareli’nin iki kırmızı çizgisi vardır. Biri Cumhuriyet. Biri de Mustafa Kemal Atatürk’tür. O iki çizginin arasında, hukuk devleti, insan hakları, hoşgörü, dayanışma, paylaşma, vatan sevgisi ve bayrak sevgisi vardır.”

Çeşitli gösteri ve etkinliklerin ardından, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cüneyt Arıkan’ı ziyaret ederek, Türk bayrağı takdim etti.

Gündüz gerçekleşen temsi törenlerin ardından saat 19:00’da özel bir mekanda, Kırklareli Belediyesi’nin organizasyonu ile il protokolü, demokratik kitle örgütleri, siyasi temsilciler, muhtarlar ve sivil toplum kuruluş yöneticilerinin de katıldığı Kurtuluş Resepsiyonu gerçekleştirildi.

Gece ise Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda, DJ Ece Toprak performansı ile başlayan konserler, Sedat Yeğin’in sahne alması ile devam etti.

Online Hizmetler

Hizmetlerimizden dünyanın herhangi bir noktasından yararlanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sizleri Dinliyoruz

Fikirleriniz bizim için değerli,Lütfen her konuda bize yazın.