19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kırklarelinde Törenle Kutlandı

19.05.2021

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a Çıkışının 102. Yıldönümü 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen Çelenk Sunma Töreni’ne katılım gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli İl ve Merkez İlçe yönetiminin yanı sıra, siyasi parti, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Çelenk sunma töreninin sona ermesinin ardından, 19 Mayıs 1919 tarihinin anlam ve önemi hakkında, Cumhuriyet Halk Partisi İl Yönetimi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kırklareli Şubesi ve Eğitim-İş Sendikası Kırklareli Şubesi tarafından konuşmalar ve basın açıklamaları gerçekleştirildi.

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kesimoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi; “Sevgili hemşehrilerim, ‘kudreti damarlarındaki asil kanda mevcut olan’ kıymetli gençler. 102 yıl önce bir deniz yolculuğuyla başladı, 9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal’in bağımsızlık savaşı ve insanımızın onunla birlikte yürüyüşü. O, kendisine her zaman güvenmiş olan Türk Milleti’nin geleceğini, güçlü bir Cumhuriyet’e kavuşturmak için ilerledi hedefine, kararlılıkla. Milli Mücadele’nin meşalesi tam da bugün alev alev yanmaya başladı, 1919 yılında. Özgür, çağdaş, laik ve demokratik bir ülke hayali, Bandırma Vapuru’ndan inmesiyle hayat buldu, filizlendi ve büyüyerek gelişti. Atamızdan, milletiyle beraber yürüdüğü bu çileli yolun azmi, başarısı, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin ilke ve devrimleri emanet kaldı bizlere. Ama her şeyden önce sizlere, yani gençlere…

 

Büyük liderimiz, Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk, gençlerin gücüne, zekasına ve yeteneğine güvendi Cumhuriyet’i kurarken. Bu vatanın sorumluluğunu, milli manevi tüm bütünlüğünü, tüm medeni değerlerini, önce gençlerin anlamasını istedi. Onların çok çalışarak, bu görevi en mükemmel şekilde yerine getireceğinden bir an bile şüphe etmedi. Ve bu yüzden “Ey Türk Gençliği” diyerek seslendi onlara, gençlerle paylaştı tüm duygularını, vizyonunu ve öngörülerini.

 

19 Mayıs’ın bizler için iki güzel anlamı vardır. Hem vatanımızın üstüne Samsun’dan bir güneş doğmuş, hem de Atamız bu günü ‘doğum günü’ olarak ifade etmiştir. O’nun hür doğup hür yaşamamızı sağlayan aziz hatırasının, kurmuş olduğu Cumhuriyet’in, uğruna nice canların feda olduğu Ay Yıldızlı Bayrağımızın karşısında, saygıyla ve minnetle eğiliyorum. Bu muhteşem vesileler ışığında, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.”

 

Online Hizmetler

Hizmetlerimizden dünyanın herhangi bir noktasından yararlanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sizleri Dinliyoruz

Fikirleriniz bizim için değerli,Lütfen her konuda bize yazın.