Dinamik Kavşak Çalışması

31.07.2023

Dinamik kavşak çalışması başladı

Kırklareli Belediyesi, akıllı sinyalizasyon sistemi kuruyor

Kırklareli Belediyesi, 2035 hedefli Ulaşım Ana Planı çalışmalarına, her geçen gün yenisini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda; Sancaktar Caddesi, Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman Usman Bulvarı, Edirne Caddesi ve İstiklal Caddesi’nin kesişim noktası olan ve halk arasında eski küplü kavşak bilinen noktada, akıllı sinyalizasyon sistemi kuruluyor.

Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi olarak da adlandırılan uygulama, araçların trafikte geçirdikleri zamanı azaltıp akaryakıt tasarrufu sağlayarak çevre kirliliğinin de önüne geçecek.

2035 hedefinde, karbon salınımını da azaltmayı planlayan Kırklareli Belediyesi, bu çalışmayla, şehrin trafik akışında ihtiyaca yönelik önemli bir yeniliğe imza atmış olacak.

Kavşak noktasına yerleştirilen kameralar aracılığı ile çevre kollardaki araç yoğunluklarını hesaplayan sistem, yoğun yönler için daha uzun yeşil ışık süreleri uygulayarak gecikme sürelerini azaltıyor, sürücülerin gidecekleri yere daha hızlı ve daha az maliyetle gitmelerine olanak sağlıyor.

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Şehrimiz büyüyor ve bununla orantılı olarak araç ve yaya nüfusu artış gösteriyor. Üst yapı çalışmalarımızda, günün gerektirdiği güncellemeleri, titizlikle hayata geçiriyoruz. Kırklareli’nin özellikle eğitim öğretim sezonunda en çok yoğunluk yaşadığı bölge olan bu kavşakta, bir süredir etüdünü yaptığımız planları artık hayata geçiriyoruz. Teknolojinin konforundan da faydalanarak, burada kuracağımız sinyalizasyon sistemi ile trafik akışını rahatlatmayı amaçlıyoruz. Kırklareli’nde gerçekleştireceğimiz altyapı ve üst yapı hizmetleri, önümüzdeki süreçte de devam edecek” dedi.

Kurulacak olan zaman ayarlı akıllı sinyalizasyonun, araç yoğunluğuna göre değişken süreli bir sistemle çalışacağı kaydedildi. Hazırlıkların yoğun olarak sürdürüldüğü bölgede, eski küplü kavşak olarak bilinen yapı kaldırıldı. İlerleyen günlerde, elektronik altyapı kurulumlarının da gerçekleşeceği ve kısa süre sonra sistemin hizmete gireceği belirtildi.

Online Hizmetler

Hizmetlerimizden dünyanın herhangi bir noktasından yararlanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sizleri Dinliyoruz

Fikirleriniz bizim için değerli,Lütfen her konuda bize yazın.